Dapto Show Home Brew Competition

Australia & New Zealand Homebrewing Forum

Help Support Australia & New Zealand Homebrewing Forum:

Geoff773

Member
Joined
19/9/11
Messages
15
Reaction score
2
Location
Dapto, NSW
There is 6 catagories.
Lager/New
Pale Ale
Dark Ale/Old
Stout
Bitter/Pilsner
Any Other (Ginger beer, cider, etc)

2 bottles minimum size 375ml will be required in each catagory.
All bottles to be delivered to the Dapto Showground office by 4:30pm Tuesday 17th January 2012.
Judging will be from 5:30pm Friday 20th January
Cash prizes plus a trophy for the best overall exhibit.
Bottles can be collected after the show, see attachment for more details.
For further info
email [email protected]
phone (02) 42611080
www.daptoshowground.org.au
 

.DJ.

Well-Known Member
Joined
28/9/07
Messages
1,071
Reaction score
24
Bitter/Pilsner? :unsure:
 

Geoff773

Member
Joined
19/9/11
Messages
15
Reaction score
2
Location
Dapto, NSW
There is 6 categories.
Lager/New
Pale Ale
Dark Ale/Old
Stout
Bitter/Pilsner
Any Other (Ginger beer, cider, etc)

2 bottles minimum size 375ml will be required in each category.
All bottles to be delivered to the Dapto Showground office by 4:30pm Tuesday 17th January 2012.
Judging will be from 5:30pm Friday 20th January
Cash prizes for each class, plus a trophy for the best overall exhibit.
Bottles can be collected after the show, see attachment for more details.
For further info
email [email protected]
phone (02) 42611080
www.daptoshowground.org.au
View attachment home_brew_section_dapto_show_2012.pdf
View attachment home_brew_flyer_geoff_thompson.pdf
View attachment PavilionEntryFormandWaiver__2_.pdf
 

Attachments

Stuster

Big mash up
Joined
16/4/05
Messages
5,216
Reaction score
72
Just to check, will this comp be registered with the BJCP? Do you have enough judges from round there?
 

Geoff773

Member
Joined
19/9/11
Messages
15
Reaction score
2
Location
Dapto, NSW
Results
Class 1 Lager/New 1st John Peters
2nd Andrew Pearce
Class 2 Pale Ale 1st John Peters
2nd Andrew Pearce
Class 3 Dark Ale/Old 1st Edward O'Donnell
2nd Terry Rieck
Class 4 Stout 1st Terry Rieck
2nd Jack Hassett
Class 5 Bitter/Pilsner 1st Andrew Pearce
2nd Geoff Thompson
Class 6 Any Other 1st Gary Head
2nd Gary Head
Best Overall Exhibit Gary Head
Thanks to all entrants and sponsors
 

Latest posts

Top